Το Εργαστήριο Ολοκληρωμένου Βιομηχανικού Σχεδιασμού (INDEL) του τμήματος Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων & Συστημάτων του Πανεπιστημίου Αιγαίου στα πλαίσια του έργου e – Aegean CulTour της Πράξης «Διαπεριφερειακός Ψηφιακός Μετασχηματισμός Αιγαίου Αρχιπελάγους στον Πολιτισμό και Τουρισμό» διοργανώνει σεμινάριο με τίτλο:

«Ψηφιοποίηση Τεχνουργημάτων και Κτηρίων Πολιτισμικής Κληρονομιάς»

Τετάρτη 7 Ιουνίου – Κυριακή 11 Ιουνίου 2023

Πανεπιστήμιο Αιγαίου, Κωνσταντινουπόλεως 1, Ερμούπολη

Επιστημονικά Υπεύθυνοι: Φίλιππος Αζαριάδης, Σοφία Κυρατζή

Εισηγητές: Κωνσταντίνος Μπάιλας, Νικόλαος Πολιτόπουλος, Βαγγέλης Γκέλμπουρας, Ζωή Κουτκαλάκη, Ανδρέας Ελ Σαέρ, Σοφία Κυρατζή, Φίλιππος Αζαριάδης.

Πληροφορίες

Το σεμινάριο εστιάζει σε σύγχρονες τεχνικές και μεθόδους αντίστροφης μηχανικής που εφαρμόζονται για την ψηφιοποίηση τεχνουργημάτων και κτηρίων από τη φάση της 3Δ σάρωσης ενός αντικειμένου έως και την 3Δ ψηφιακή ανακατασκευή του. Το σεμινάριο εισάγει τους συμμετέχοντες στις βασικές έννοιες της αντίστροφης μηχανικής και της φωτογραμμετρίας και περιλαμβάνει κατάλληλα προετοιμασμένες ασκήσεις που θα διεξαχθούν στους εργαστηριακούς χώρους του Πανεπιστημίου και στο πεδίο.

Το σεμινάριο έχει διάρκεια 20 ωρών, προσφέρεται δωρεάν και απευθύνεται σε φοιτητές, ερευνητές και επαγγελματίες με ενδιαφέροντα σχετικά με την ψηφιοποίηση της υλικής πολιτιστικής κληρονομιάς, την αντίστροφη μηχανική, τη 3Δ σάρωση και μοντελοποίηση αντικειμένων και τη φωτογραμμετρία με εφαρμογή στην ψηφιοποίηση κτηρίων. Δεν απαιτούνται προηγούμενες γνώσεις 3Δ μοντελοποίησης και επεξεργασίας. Η γλώσσα διεξαγωγής του σεμιναρίου είναι η Ελληνική και το σεμινάριο διεξάγεται με φυσική παρουσία στους χώρους του πανεπιστημίου στη Σύρο (δια ζώσης).

Ο αριθμός των συμμετεχόντων είναι περιορισμένος και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν αίτηση συμπληρώνοντας την παρακάτω φόρμα:

E-mail επικοινωνίας: skiratzi [at] aegean.gr

Πρόγραμμα

Τετάρτη 7 Ιουνίου: Εισαγωγή στις βασικές έννοιες και τεχνικές Αντίστροφης Μηχανικής

• 17:00 – 18:00: Εισαγωγή στην Αντίστροφη Μηχανική: βασικές έννοιες (Δ).
  • 18:00 – 19:00: Μέθοδοι ανακατασκευής από νέφη σημείων (Δ).
  • 19:00 – 20:00: Τεχνολογίες 3Δ σάρωσης (Δ).
  • 20:00 – 21:00: Μελέτη περίπτωσης: σάρωση και συναρμογή πρέσας γυαλιού (Δ).

Πέμπτη 8 Ιουνίου: 3Δ Σάρωση Τεχνουργημάτων

• 17:00 – 19:00: Σάρωση 3Δ τεχνουργημάτων (Ε).
  • 19:00 – 21:00: Επεξεργασία νέφους σημείων σαρωμένου αντικειμένου (Ε).

Παρασκευή 9 Ιουνίου: 3Δ Ανακατασκευή Ψηφιακού Μοντέλου

• 17:00 – 18:00: Μεθοδολογία 3Δ ανακατασκευής τεχνουργήματος από νέφος σημείων (Δ).
  • 18:00 – 21:00: 3Δ Ανακατασκευής πρέσας γυαλιού από νέφος σημείων (Ε).

Σάββατο 10 Ιουνίου: Συναρμογή 3Δ Ψηφιακού Μοντέλου – Εισαγωγή στις βασικές έννοιες ψηφιοποίησης κτηρίων

• 17:00 – 19:00: Συναρμογή τμημάτων πρέσας γυαλιού και δημιουργία τελικού 3Δ μοντέλου (Ε).
  • 19:00 – 21:00: Φωτογραμμετρική αποτύπωση κτηρίων, βασικές έννοιες και σύγχρονες μέθοδοι (Δ).

Κυριακή 11 Ιουνίου: Σάρωση και ανακατασκευή κτηρίων

• 10:00 – 12:00: Φωτογραμμετρική αποτύπωση όψης Κτιρίου & πραγματοποίηση Πτήσης με μη επανδρωμένο σύστημα (UAS) (Ε).
  • 12:00 – 14:00: 3Δ Ανακατασκευή αντικειμένου από εικόνες (Ε).
Σεμινάριο στη Ψηφιοποίηση Τεχνουργημάτων και Κτηρίων Πολιτισμικής Κληρονομιάς