Τι δεσμούς μπορεί να έχουν δύο μικρά κράτη, που τα χωρίζουν θάλασσες και ωκεανοί; Πώς οι αγώνες των Ελλήνων για ανεξαρτησία συνδέονται με αυτούς των Αϊτινών για απελευθέρωση από τους αποικιοκράτες; Με αφορμή τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση, ήρθε ξανά στο φως μια παλιά ιστορία, που δεν μάθαμε ποτέ στο σχολείο: η Αϊτή ήταν η πρώτη χώρα, η οποία αναγνώρισε το ελληνικό κράτος, που δημιουργήθηκε από τον αγώνα για την απελευθέρωση από τους Τούρκους, και μάλιστα είχε σκοπό να βοηθήσει εμπράκτως στον αγώνα αυτόν. Στην απαντητική επιστολή που στέλνει ο πρώτος πρόεδρος της Αϊτής, ο μιγάς Ζαν Πιερ Μπουαγέ, στην έκκληση του Αδαμάντιου Κοραή για βοήθεια, μαθαίνουμε πως 100 Αϊτινοί επρόκειτο να σαλπάρουν για να βοηθήσουν τους Έλληνες, μεταφέροντας και 45 τόνους καφέ, ώστε να πουληθούν και, με τα χρήματα, να αγοραστούν όπλα και πολεμοφόδια. Κανείς από τους εθελοντές και μάλλον ούτε κόκκος από το πολύτιμο φορτίο δεν έφτασε στην Ελλάδα.

Η έκθεση «Αϊτή-Ελλάδα 1821-2021, ταξίδι προς την Ελευθερία, respect», με πρωτοβουλία της εικαστικού Λήδας Παπακωνσταντίνου, σε συνεργασία με το Τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων (ΤΜΣΠΣ) του Πανεπιστημίου Αιγαίου, υπό την εποπτεία της αναπληρώτριας καθηγήτριας Φλωρεντίας Οικονομίδου, καθώς και με το Τμήμα Παραστατικών και Ψηφιακών Τεχνών (ΤΠΨΤ) του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, υπό την εποπτεία της αναπληρώτριας καθηγήτριας Μαρίνας Κοτζαμάνη, εστιάζει σε αυτήν την σχεδόν άγνωστη ιστορία, φωτίζοντας μια εναλλακτική, ανατρεπτική όψη σε σχέση με τα καθιερωμένα πατριωτικά αφηγήματα της Ελληνικής Επανάστασης.

Στη συνέχεια της έκθεσης στις Σπέτσες τα έργα παρουσιάστηκαν  στις 14 Οκτωβρίου σε πάνελ που διοργανώθηκε από το Μετσόβιο Πολυτεχνείο στο κτίριο της παλαιάς Βουλής Ναυπλίου και ακολούθησε  έκθεση από 15 Οκτωβρίου έως 16 Νοεμβρίου υπό τη διοργάνωση του τμήματος Παραστατικών και Ψηφιακών Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου. Οι δράσεις συνεχίστηκαν  στην Αθήνα με παρουσίαση 27 και 28 Νοεμβρίου στο Μέγαρο Μουσικής και προγραμματίζεται έκθεση στη Σύρο.

Περισσότερες πληροφορίες στον σχετικό ιστότοπο.

Συμμετέχοντες φορείς:

• Εκκλησιαστικό Μουσείο Σπετσών, με  καλλιτεχνική υπεύθυνο του Μουσείου και  επιμελήτρια της έκθεσης την εικαστικό  Λήδα Παπακωνσταντίνου
  • Τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αιγαίου

Αναπλ. καθ. Φλωρεντία Οικονομίδου, επ. καθ.   Ειρήνη Λεοντακιανάκου, υποψ. διδάκτ.Χρύσα Μπεζιργιαννίδου

Φοιτήτριες, φοιτητές ΣΤΟΥΝΤΙΟ 2Α: Ναυσικά Ακριβού, Δήμητρα Αργυροπούλου, Γιάννης Γεωργιλάκης, Ευάγγελος Γιαξίδης, Ευανθία Γκαντούνα, Ιωάννης Γκίντικας, Νεκτάριος Γρηγορίου, Νικολέτα Δουκίρη, Χρυσσήνη Ζαχαράτου, Αριστοτέλης Ηλιόγλου, Ιωάννα Καζαντζη, Ευδοξία Καμπά, Μάριος Κατσίκης, Ύριδα Κοβάτσεβιτς, Σοφία Κοντού, Γιώργος Κοτρώνης,, Κυριακή Κυριακίδου,  Λίνα Ξυγωνάκη, Θανάσης Μάγγκος,  Αλέξανδρος Μαραθιανάκης Σακαρέλλος, Ελένη Μερτζάνη, Ηλέκτρα Νικολακοπούλου, Μαρία Οικονόμου Παριανού, Σοφοκλής Ολύμπιος, Ροδή Ορφανίδου,  Νίκος Παπαδερός, Αλέξανδρος Παπαδιονυσίου, Ανδρονίκη Παυλίδου, Γιώργος Πετμεζάς, Νικήτας Ρουσελιωτάκης, Στάθης Σταυραετός, Ιωάννης Τζαννής, Χαράλαμπος Τόλιος, Μαργαρίτα Φεύγα, Γιώργος Αθανάσιος Χατζηγεωργίου, Ορέστης Χατζηκωστής / Εύα Χατζηχριστοφή, Γεωργία Ψαθά

Σχεδιασμός καταλόγου εκθέσεων: φοιτ. Νικόλαος Χριστάκης

Σχεδιασμός site εκθέσεων: φοιτ. Ανδρονίκη Παυλίδου

• Τμήμα Παραστατικών και Ψηφιακών Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου

Αναπλ. καθ. ΤΘΣ,  Πρόεδρος  ΠΨΤ Μαρίνα Κοτζαμάνη, Διδάσκ. Στέλλα Δημητρακοπούλου, , διδ. Βασίλης Ψαρράς, καθ. στο Prat Theodora Skipitares, ποιητής Jean Baptiste Mayko,  φωτογράφος Νεκτάριος Μαρκογιάννης

Φοιτήτριες, φοιτητές: Ιώννη Αποστολίδου, Αιμιλία Βάλβη, Χριστίνα Βλαχάκη, Λένα Δελαβία, Μαρία Ζώρα, Κωνσταντίνα Κοντομανώλη, Δήμητρα Λιάκουρα, Ιωάννα Λιούτσια, Κωνσταντίνα Μαντζαβίνου, Σοφία Νιαουνάκη, Ευθαλία Νικολαΐδου,Κατερίνα Παπαγεωργίου, Μαρία Παπαγιαννάκη, Νίκος Παππάς, Παναγιώτα Πριόνα, Μαρία Σαριτσάμη, Μάνος Σπιτάλας, Κατερίνα-Νεφέλη Ψαριανού

Στη συνέχεια της έκθεσης στις Σπέτσες τα έργα θα παρουσιαστούν  στις 14 Οκτωβρίου σε πάνελ που διοργανώνεται από το Μετσόβιο Πολυτεχνείο στο κτίριο της  παλαιάς Βουλής Ναυπλίου Θα ακολουθήσει  έκθεση από 15 Οκτωβρίου έως 16 Νοεμβρίου. Οι δράσεις προγραμματίζεται να συνεχιστούν στην Αθήνα και στη Σύρο.

Η έκθεση μας ΑΙΤΗ - ΕΛΛΑΔΑ, 1821 - 2021, ΤΑΞΙΔΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ / RESPECT έχει τεθεί υπό την αιγίδα της Προέδρου της Δημοκρατίας, Κατερίνας Σακελλαροπούλου

αφίσα έκθεσης ΑΙΤΗ - ΕΛΛΑΔΑ, 1821 - 2021, ΤΑΞΙΔΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ / RESPECT