Για δεύτερη συνεχή χρονιά συμμετέχει το Τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων του Πανεπιστημίου Αιγαίου στο φεστιβάλ καινοτομίας Athens Innovation Festival που διοργανώνεται από το ΕΒΕΑ στο Ζάππειο (12-14/11/2018, 14.00-21.00). Το ΤΜΣΠΣ παρουσιάζει στο περίπτερο των Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων καινοτόμες εφαρμογές που προέρχονται από διπλωματικές εργασίες φοιτητών και από εργασίες μαθημάτων studio. Κεντρικό έκθεμα είναι η διαδραστική εφαρμογή τουρισμού εμπειρίας ISLE, η οποία συμμετείχε και στο διαγωνισμό επιχειρηματικότητας Aegean Startups, που θα μεταφέρει τον επισκέπτη σε ένα παραδοσιακό παντοπωλείο των Κυκλάδων για να γευθεί κυκλαδίτικες νοστιμιές και κεράσματα, ευγενή δωρεά της Δράσης Aegean Cuisine του Επιμελητηρίου Κυκλάδων. Φοιτητές, απόφοιτοι και καθηγητές του Τμήματος θα γίνουν για τρεις ημέρες ξεναγοί στην καινοτόμο σχεδίαση προϊόντων, συστημάτων και υπηρεσιών που υλοποιείται στο Τμήμα με τη βοήθεια έντυπου και οπτικοακουστικού υλικού.

athens innovation festival