To Τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων είχε την τιμή να φιλοξενήσει την Καθηγήτρια του University of South Australia (Business School) Μαριάννα Σιγάλα (https://people.unisa.edu.au/Marianna.Sigala), γνωστή διεθνώς για την έρευνά της στα πεδία του marketing τουριστικών προορισμών και αξιοποίησης των νέων τεχνολογιών στην τουριστική βιομηχανία.

H Δρ. Σιγάλα έδωσε διάλεξη με τίτλο "Marketing τουριστικών προορισμών – Σχεδιασμός εμπειρίας", την Παρασκευή 10 Ιανουαρίου 2020, στην αίθουσα Παναγούλη στην Ερμούπολη.

Ο σκοπός της διάλεξης ήταν μια ανάλυση του πώς και γιατί έχει μεταβληθεί η συμπεριφορά και οι προτιμήσεις των σύγχρονων τουριστών με σκοπό την ανάδειξη του τρόπου με τον οποίο ένας προορισμός ή τουριστική επιχείρηση θα πρέπει να σχεδιάσει την ανάπτυξη και προώθηση τουριστικών προϊόντων και εμπειριών. Ιδιαίτερη έμφαση δώθηκε στην επίδραση και χρήση των νέων τεχνολογιών και στην οικονομία της εμπειρίας.

Διάλεξη της καθηγήτριας Μαριάννας Σιγάλα στην Ερμούπολη της Σύρου.