Αίθουσα Παρθενών

Δευτέρα 29/5, 16.00

Ομιλήτριες:

• Marie-Morgane ABIVEN - PHD in history of science and technology and digital humanities - Research ingeneer in virtual reality for cultural heritage dissemination
  • Anne WARTELLE - computer science PhD student - Subject: Virtual reality interactions for preserving and conveying industrial heritage

Οι Marie-Morgane Abiven και Anne Wartelle, επισκέπτριες στο Τμήμα μας από το Πολυτεχνείο της Βρέστης, θα μας παρουσιάσουν το ίδρυμά τους και την έρευνα που γίνεται εκεί σε θέματα τεχνολογιών Εικονικής Πραγματικότητας και Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς. Με το ENIB διατηρούμε ως Τμήμα συμφωνητικό συνεργασίας και ανταλλαγής φοιτητών και προσωπικού.

To ΕΝΙΒ είναι μια Πολυτεχνική Σχολή στην Βρέστη (Βρετάνη, Γαλλία) που προσφέρει σπουδές στην επιστήμη υπολογιστών, ηλεκτρονική και μηχανοτρονική. Επιπλέον περιλαμβάνει το Ευρωπαϊκό Κέντρο Εικονικής Πραγματικότητας (CERV), ένα ερευνητικό κέντρο εξειδικευμένο σε πρακτικές εφαρμογές Εικονικής και Επαυξημένης Πραγματικότητας και Επικοινωνίας Ανθρώπου υπολογιστή. Αρχικά το CERV αναλάμβανε κυρίως βιομηχανικά έργα, όμως τα τελευταία χρόνια το εύρος του έχει επεκταθεί και περιλαμβάνει αντικείμενα σχετικά με την προβολή και ανάδειξης της Πολιτιστικής Κληρονομιάς.

ΕΝΙΒ (Πολυτεχνείο Βρέστης, Γαλλία) και έργα Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς